Категорія: Ужгородській гімназії – 400

Переглядів: 1955

Із акценту редактора
23 листопада 2013 року Ужгородській гімназії – 400 років: пізнай історію однієї із найдавніших гімназій Східної Європи!

23 листопада 2013 року виповнюється 400 років від дня заснування однієї з найдавніших гімназій Східної Європи – Ужгородської гімназії. Загальноприйнята назва навчального закладу є узагальненою, оскільки впродовж своєї історії гімназія мала понад 15 різних назв. За час свого існування з її стін вийшли сотні талановитих діячів науки, освіти, культури, релігії, мистецтва, котрі якісно поповнили склад творчих еліт багатьох держав Центральної та Східної Європи.
Переглянути

До питання про заснування єзуїтської колегії в Гуменному

Будинок гімназії у Гуменному

Будинок гімназії у Гуменному

У Центрально-Східній Європі ще з кінця XVI – початку XVIІ століття діяли колегії та заклади вищого типу, серед них славетна Острозька колегія (1576 р.), Києво-Могилянська колегія (1632 р.), Львівська колегія (1661 р.) та ін. Вони дали початок майбутнім вищим навчальним закладам – університетам. Існували колегії і по цю сторону Карпатських гір і серед них заснована графом Дєрдєм ІІІ Другетом – Гуменянська єзуїтська колегія, яка у 1640 році перенесена до Ужгорода. Хоча колегія у Гуменному діяла в складних умовах і була не численною, але дала поштовх поширенню освіти і культури у північно-східній окраїнній території Угорщини. Із перенесенням закладу до Ужгорода колегія, а згодом гімназія стала освітнім та науковим осередком.

Продовження

Мукачевская реальная гимназия

1920Мункач-Головная гимназия1910Мукачевская гимназия на нынешнем месте была создана еще в конце ХIХ века, задолго до начала Первой мировой войны 1914 – 1918 годах, когда город Мукачево относился к Венгерскому королевству, входившему в состав дуалистической Австро-Венгерской империи. Тогда гимназия называлась по-венгерски Magyar király állami főgymnásium (Венгерская королевская государственная главная гимназия).

Продовження

Про заснування Ужгородської гімназії

Перше видання Статуту навчальних закладів ордену єзуїтів

Перше видання Статуту навчальних закладів ордену єзуїтів

Заснування колегіуму в нашому краї відбувалося на фоні запеклої боротьби, яку в ХVІ ст. вели між собою протестанти і католики на всій території Угорщини. Головними опонентами протестантів у боротьбі за вірників були єзуїти, члени католицького чернечого ордену «Товариство Ісуса», заснованого в 1534 році св. Ігнатієм Лойолою (1523 – 1566 рр.).

Продовження

Очима очевидців: святкування 300-літнього ювілею Ужгородської гімназії в 1913 році

Ужгородська гімназія. 1895.

Ужгородська гімназія. 1895.

Другою визначною подією в історії Ужгородської гімназії на початку ХХ столітя було відзначення 300-річчя заснування навчального закладу, яке припало на 1913 рік. Цій події був присвячений вихід монографії доктора Едена Бланара «Трьохсотлітня історія Ужгородської королівської католицької вищої гімназії. Продовження

Ужгородська гімназія в «Енциклопедії історії та культури Карпатських русинів» (Укладачі: Павло Роберт Магочій, Іван Поп)

Будинок гімназії у Гуменному

Будинок гімназії у Гуменному

Ужгородська гімназія – середня школа, випускники якої мають право вступати до університетів. Навчання згідно повної програми гімназії у період до сер. 20 ст. на Карпатській Русі тривало вісім років, починаючи класом, що рівнозначний шостому, й продовжувалося до тринадцятого класу. Гімназія мала важливе значення, зокрема, для народів без власної державності, оскільки часто являла собою середовище, де в учнів розвивалося сильне почуття національної свідомості, в одних випадках – національності їхньої родини й предків, в інших – державної національності, з якою вони асимілювалися.

Продовження