Переглядів: 696 | 28.07.2017 - 12:37

Гуцульська родина з Богдана на фото ХІХ століття

_МолдавчукПід час перегляду старих фотографій родинного архіву до рук потрапила стара унікальна фотографія. Надрукована вона на дуже тонкому папері, пожовклому від часу.

Стан фотографії поганий, адже вік її немалий. Це фото належить до одного з перших, коли в Європі в ХІХ столітті почали робити фотографічні знімки.

Унікальна фотографія задокументувала гуцульську родину того часу в селі Богдан на закарпатській Рахівщині. Впадає у вічі відмінність у крої та орнаментації місцевого гуцульського вбрання від одягу пізнішого часу. Звертаю особливу увагу на головний убір чоловіків. Цей капелюх так званий крисаня, який був поширений на всій Гуцульщині з крисами, піднятими догори. У ХХ столітті на закарпатській частині цієї території він був витіснений капелюхами іншого крою.

Що ж відомо про героїв цього фото? На фотографії зображена родина Молдавського. Багато інформації про неї немає. Родинний ґазда був у Богдані, за усними переказами, у ХІХ столітті старостою села 40 років поспіль. Знав грамоту, мав велике господарство та багато слуг. Відомо, що він першим мав у селі годинник.

Про цю людину в Богдані ніхто не пам’ятає, навіть прізвища сьогодні в селі такого немає. За споминами старожилів під час збору польових етнографічних матеріалів, який я проводив у другій половині 1980-х років, про цього місцевого жителя згадали тільки декілька осіб. Мій покійний батько, який переповідав мені перекази свого батька (мого діда), говорив,  що дід мій, 1884 року народження,  вже не застав його в живих.

Отож, дана стара фотографія є важливим артефактом для історії не тільки села, але й усього Закарпатського регіону. А скільки ще є десь, у когось таких цінних джерел, які б пролили світло на давно забуті й нині практично невідомі сторінки нашого минулого…

Петро ФЕРЕНЦ, історик (с. Богдан, Рахівщина, Закарпатська область)