Переглядів: 252 | 03.01.2019 - 19:02

Маріан Токар: “Ювілеї 2019 року – данина минулому Закарпаття”

maxresdefaultНовий 2019 рік буде насичений чималими подіями, які мають знакове відношення до історичної спадщини в Закарпатті. І важливо не те, як і на якому рівні в регіоні відзначатимуться ці події. Важливіше понад усе наше ставлення до минулого, адже воно є символізованим віддзеркалення подій і явищ у майбутньому. А гідність щирого патрота-закарпатця, впевнений, не дасть бодай знаковим історичним фактам канути у забуття!


Навряд чи знайдеться закарпатець, якому круглі дати, що очікують свого відзначення будуть абсолютно байдужими. Понад усе, слід усвідомлювати, що сьогодні ми є творцями історії нашої малої батьківщини, переймаємося її буденним життям. А в минулому чимало таких як ми місцевих жителів були учасниками подій, що прописані в історії славними літерами. У кожного була і своя доля, свої особисті радості й переживання, невдачі й трагедії. З кожною датою пов’язані особливі сторінки життя закарпатців та гостей краю. Історичне літописання породило також своїх героїв та антигероїв.
Так чи інакше, названі нище події мають безпосереднє відношення до Закарпаття і заслуговують на те, щоб згадати їх на належному рівні.
Отже, на відзначення у краї очікують такі події:
• 105 років від часу початку Першої світової війни (1914 р.) – орієнтовні заходи на серпень – вересень 2019 року.
6 серпня 1914 року Австро-Угорщина, до складу якої входило Закарпаття, оголосила війну царській Росії. А вже 25 вересня російські війська вперше перейшли через Ужоцький перевал і розпочали військові дії на території краю. Про події того часу нагадує масове поховання військових на кладовищі в ужгородському мікрорайоні Шахта.
• 100 років від дня проголошення Гуцульської Республіки (1919 р.) – орієнтовні заходи на січень 2019 року.
8 січня 1919 року на загальних зборах жителів Ясіня й навколишніх сіл Рахівщини було проголошено самостійну і незалежну Гуцульську республіку зі своїм президентом Степаном Клочураком.
• 100 років від дня ухвалення рішення про возз’єднання закарпатських комітатів із Соборною Україною на Всезакарпатських зборах у Хусті (1919 р.) – орієнтовні заходи на січень 2019 року.
21 січня 1919 року в Хусті на всенародних зборах було ухвалено рішення про возз’єднання комітатів історичного Закарпаття (Мараморош, Угоча, Берег, Унг, Земплен, Шарош, Сепеш, Абауй-Торна) з Соборною Україною.
• 100 років від дня утворення Центральної Руської Народної Ради в Ужгороді та проголошення «добровільного» приєднання краю до Чехословацької Республіки (1919 р.) – орієнтовні заходи на травень 2019 року.
8 травня 1919 року в Ужгороді на спільному засіданні Ужгородської, Хустської і Пряшівської народних рад було утворено Центральну Руську Народну Раду, яка проголосила приєднання краю до Чехословаччини на добровільних підставах.
• 100 років від дня входження Закарпаття до складу Чехословацької Республіки (за рішенням Сен-Жерменського мирного договору) (1919 р.) – орієнтовні заходи на вересень 2019 року.
10 вересня 1919 році в передмісті Парижа Сен-Жермені був підписаний мирний договір, згідно з яким переставала існувати Австро-Угорська держава, а Чехословаччина брала на себе зобов’язання надати Закарпаттю (нова офіційна назва – Підкарпатська Русь) «найвищий ступінь самоуправи» в межах своєї території.
• 95 років від часу проведення перших в історії краю демократичних парламентських виборів (до чехословацького парламенту, 1924 р.) – орієнтовні заходи на травень 2019 року.
16 березня 1924 року на території Закарпаття вперше проводяться парламентські вибори за демократичною процедурою. Наш край отримує перших місцевих депутатів до загальнодержавного парламенту як кандидатів політичних партій. З цього часу розпочинається парламентська історія крайових представників.
• 80 років від дня проголошення незалежності Карпатської України (1939 р.) – орієнтовні заходи на березень 2019 року.
15 березня 1939 року в Хусті на засіданнях Сойму (парламенту) Карпатської України проголошується її незалежність, затверджуються державні символи (прапор, герб, гімн), обирається президент – Августин Волошин (Герой України – посмертно).
• 80 років від дня початку Другої світової війни (1939 р.) – орієнтовні заходи на вересень 2019 року.
1 вересня 1939 року Німеччина нападом на Польщу розв’язала Другу світову війну. На території краю невдовзі було введено надзвичайний стан. Закарпатці брали участь у війні у складі різних національних армій.
• 75 років від часу вигнання із Закарпаття фашистських окупаційних військ (1944 р.) – орієнтовні заходи на вересень – жовтень 2019 року.
28 жовтня 1944 року було вигнано з території краю останні військові загони фашистських окупантів. Цей день відзначають і як день остаточного визволення українських земель радянською армією.
• 30 років від часу виведення радянських військ з Афганістану (1989 р.) – орієнтовні заходи на лютий 2019 року.
15 лютого 1989 року було завершено виведення радянських військ з Афганістану. У складі армійського контингенту свою інтернаціональну місію виконувало чимало закарпатців.

Крім того, у 2019 році чимало круглих дат пов’язано з іменами відомих закарпатців, про яких сучасникам не варто забувати. Перелік їх є значним, тому варто, принаймні відзначити 255-річчя від дня народження педагога, вченого і філософа Петра Лодія, 250-річчя від дня народження вченого, культурно-освітнього й громадського діяча Михайла Балудянського, 230-річчя від дня народження історика й лінгвіста Михайла Лучкая, 175-річчя від дня народження відомого живописця Мігая Мункачі, 145-річчя від дня народження президента Карпатської України Августина Волошина, 125-річчя від дня народження краєзнавця й громадсько-політичного діяча Петра Сови, 120-річчя від дня народження силача-легенди Івана Кротона (Фірцака), 105-річчя від дня народження прозаїка Михайла Томчанія, 100-річчя від дня народження поета Івана Ірлявського і багатьох інших.
То ж краянам спільно з органами місцевої влади слід гідно підготуватися до відзначення цих пам’ятних дат. Було б добре, аби до святкових подій активно залучилися й культурно-просвітні, патріотичні, молодіжні, національні та інші громадські організації, активність яких останнім часом значно ослабла, а також навчальні заклади й всі ті, кому дорога історична пам’ять і минуле Закарпаття. Не забуваймо те, що історія Закарпаття є не тільки своєрідною, а й повчальною.
Спільна участь у підтримці різних форм відтворення історичної пам’яті, що реанімують історичну спадщину Закарпаття (публічні конференції, вшанування біля пам’ятних місць, пов’язаних із визначними подіями в історії регіону та відомими діячами, збереження і популяризація культурно-історичної документальної спадщини, просвітницькі презентації, інші святкові заходи тощо) стане черговим підтвердженням того, що в Закарпатті поважають традиції, шанують своїх героїв, історичну пам’ять незалежно від національних, релігійних і політичних переконань. Адже саме наш край називають територією толерантності, виваженості й сердечності, яка виплекана минулою історією. То ж нам залишається лише гідно тримати цю Марку! Адже, ювілеї 2019 року – справжня данина минулому Закарпаття…

Маріан ТОКАР, ГО “Агенція досліджень “Карпатія” (Ужгород)