Переглядів: 1125 | 21.06.2013 - 17:47

Палац Жупанат

Колишній будинок Жупанату, споруджений в центральній частині Ужгорода у 1809 році у стилі пізнього бароко. Тут знаходилися адміністративні служби Ужанського комітату (жупи). На фронтоні міститься герб комітату – чоловік з трьома колосками в одній руці і трьома жолудями в іншій. Емблема символізує плодючість і лісистість Ужанської долини.

Приміщення використовувалось не тільки для адміністративних функцій, але й для проведення елітних прийомів, балів, зустрічей. У 1878 році тут уперше продемонстрували роботу телефонного апарату, а в 1919 році відбулося засідання Центральної Руської Народної Ради, на якому прийняли рішення про входження Закарпаття на добровільній основі до складу Чехословацької республіки. Тоді ж палац став резиденцією губернатора Підкарпатської Русі.

В 1979 році сюди перенесли фонди Закарпатського обласного художнього музею, який був відкритий ще в 1945 році й до цього знаходився в Ужгородському замку. Тут зібрані кращі колекції вітчизняного й зарубіжного художнього мистецтва. Зокрема, експозиції українських шедеврів представлені роботами Т. Шевченка, А. Мурашко, С. Васильковського, К. Грутовського. Закарпатська школа майстерно заповнена творами Й. Бокшая, Ф. Манайла, Е. Контратовича, Г. Глюка та ін.

Зарубіжні зразки у відділі російської творчості представлені великими художниками кінця XIX – початку XX століття О. Кипренського, В. Тропініна, І. Шишкіна, І. Айвазовського. Є тут полотна художників Центральної та Західної Європи, а саме голландця Ламберта Ломбарта, французького романтика Верне Клода Жозефа, італійського класика Альбані Франческо, голландського реаліста Якопо Пальма.

У 1963 році в музеї було відкрито зал іконопису XVII – XVIII століття. В 1990 році музею присвоїли ім’я великого українського художника, засновника спілки художників Закарпаття, члена-кореспондента Академії мистецтв СРСР Йосифа Йосифовича Бокшая. Фонди музею нараховують понад 5 тисяч експонатів.